PAPAKURA NETBALL CENTRE LIFE MEMBERS

2011       Rhonda Turner, Raewyn Mills

2002       Jan Brown

2000       M. Booth, Claudette Rillstone

1998       Grace Rhind, Noeline Spragg

1976       M. Lawless

1972       E. Hodges

1959       E. Bedford, A. Morrison

1956       E. Preston, B. Walker

1948       G. Heron

1947       S. Evans

PAPAKURA NETBALL CENTRE SERVICE AWARDS

2016        Stacey Te Moananui, Dennise Biddick

2015        Chris Loomans

2014        Therese Dixon

2013        Wendy Bremner

2011        Briar Martindale

2006       Rhonda Turner

2000       Luanna Ross, June Rhind

1998       Mere Pirihi, Raewyn Mills, Tania Waller, Sheryl Lyle

1994       Noeline Spragg, Grace Rhind

1988       Claudette Rillstone

1979        A. Hona, P. Manning (d), Alma Mills

1977        Mr Leo Kavermann, R Kirkwood (d), K Lewis

PAPAKURA NETBALL CENTRE UMPIRES COMMITTEE

LIFE MEMBERS

1977        Elvina Hodges

1977        Kay Lewis

1977        Mr Leo Kaverman

 

 

PAPAKURA NETBALL CENTRE UMPIRES COMMITTEE

SERVICE AWARDS

2011        Leigh Knight

2006       Therese Dixon

1995        Raewyn Mills

1993        Mere Pirihi, Luanna Ross

1990       Marion Booth

PAPAKURA NETBALL CENTRE PRESIDENTS

2002                          Mrs R Mills

1994 – 2001             Mrs J Brown

1993                          Mr I Lowe

1989 – 1992             Mrs N Spragg

1978 – 1988             Mrs C Rillstone

1972 – 1977              Mrs P Manning

1970 – 1971              Mrs A Mills

1967 – 1969             Mrs S Gray

1966                          Mrs E Hodges

1965                          Mrs J Fields

1960 – 1964             Mrs V Martin

1959                          Mrs M Dobson

1958                          Mrs A Morrison

1956 – 1957              Mrs E Preston

1953 – 1955              Mrs B Walker

1950 – 1952              Mrs A Morrison

1948 – 1949             Mrs B Walker

1940 – 1947             Mrs G Heron

1938 – 1939              Mr F Osborne

NETBALL NEW ZEALAND

SERVICE AWARDS

2015        Therese Dixon

2014        Briar Martindale

2014        Leigh Knight

2014        Grace Rhind

2012        Raewyn Mills

2012        Rhonda Turner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NETBALL NEW ZEALAND NATIONAL HONOURS

2013        NZ U21   Nadia Loveday

2013        NZ U21   Kirsten Hurley

2012        NZ U21   Nadia Loveday

2012        NZ U21   Kirsten Hurley

2010        NZSS      Kirsten Hurley

2010        NZSS      Toni Rinckes

NETBALL NORTHERN ZONE HONOURS

2014        U23         Elizabeth Ene

2014        U23         Toni Rinckes

2014        U23         Caitlin Reidstra

2014        U23         Kirsten Hurley

2013        U23         Elizabeth Ene

2013        U23         Caitlin Reidstra

2013        U23         Toni Rinckes

COACH OF THE YEAR AWARD

2016       Vicki Morgan

2015       Delwyn Sanders

2014       Delwyn Sanders

2013        Tania Rhind-Mills

2012        Vicki Morgan

2011        Winnie Hauraki

2010       Winnie Hauraki

2009       Adrienne Morrin

2008       Amy Burr

2007       Winnie Hauraki

2006       Lucy Maoate

2005       Mary Burr

2004       Leila Rhind

2003       Thelma Nikora

2002       Mary Burr

2001       June Rhind

2000       Lisa Burns

1999       Christine Clark

1998       Trish Waller

1997       Tabitha Beaumont

1996       Leila Rhind

PLAYER OF THE YEAR AWARD

2016       Chanelle Campbell         1998      Koren Pickard

2015       Ashleigh Garner              1997       Leanne Snelgar

2014       Liana Morgan                  1996       Tania Rhind-Mills

2013        Nadia Loveday               1995       Leila Rhind

2012        Nadia Loveday               1994       Gail Pere

2011        Nadia Loveday              1993       H. Preston

2010       Italia Tipelu                    1992       Ardmore Club

2009       Joanne Kimitaunga        1991        Verina Konui

2008       Latoiza Leaso                 1990       M. Yates

2007       Italia Tipelu                     1989       Therese Becroft

2006       Michelle Chase               1988       J. Rillstone

2005       Italia Tipelu                     1987       J. Rillstone

2004       Ashleigh Timoko            1986       Stephanie Irwin

2003       Sharlene Wolfgramm    1985       Luana Te Tai

2002       Ann Marie Delamere     1984       June Rhind

2001       Jackie Yates                      1983       Wendy Booth

2000       Tabitha Beaumont         1982       June Rhind

1999       Charlotte Martin             1981        Eva Short

REPRESENTATIVE COACH OF THE YEAR AWARD

2016       Mere Taraare

2015       Delwyn Sanders

2014       Kim Falwasser

2013       Winnie Hauraki

REPRESENTATIVE TEAM OF THE YEAR AWARD

2016       Year 9 A Rep Team

2015       Under 19 Rep Team

2014       Year 7 Rep Team

2013       Year 7 Rep Team

NZ UMPIRE BADGE HOLDERS

2016       Pearl Neighbour

2015       Elaine McKee

2010       Megan Lockwood

2009       Debbie Julian

2004       Raewyn Peat

2003       David Ronaldson, Dot Stichbury

2002       Jenny Tregidga

2000       Donna Pickard, Nora Tahere

1996       Therese Becroft

1988       Luanna Ross, Wendy Booth

1983        Marion Booth

1982        Claudette Rillstone

1960       Mr Leo Kaverman

 

UMPIRE OF THE YEAR AWARD

2016        Samantha Francis

2015        Jody Dickason                2000       Nora Tahere

2014        Megan Lockwood           1999       Thomas Manukau

2013        Pearl Neighbour             1998       Karen Randell

2012        Kathryn Todd                  1997        Donna Pickard

2011        Allison Crann                  1996       Therese Becroft

2010        Megan Lockwood           1995        Isaac Lowe

2009       Renee Spicer                   1994       Nora Tahere

2008       Megan Lockwood           1993        Therese Becroft

2007       Elaine McKee                  1992        Therese Becroft

2006       Megan Lockwood           1991        Ella Dobson

2005       Debbie Julian                   1990       Marina Hunt

2004       Vicky Banks                     1989       Therese Becroft

2003       Kim Vlaardingerbroek    1988       Luanna Ross

2002       Jenny Tregidga                1987        Charles Woolley

2001        Tania Malyon                  1986       Luanna Ross