PAPAKURA NETBALL CENTRE

KEY DATES 2018

 

DATE TIME DESCRIPTION
22 December 2017 2.00pm PNC Office closes for Xmas

 

DATE TIME DESCRIPTION
15th January 8.30am – 4.30pm PNC Office Reopens full time
15th – 21st January 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
22nd – 26th January 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
25th January 6.30pm – 8.30pm PNC Board Meeting
31st January 4.30pm Completed Club Contact Details Forms due
4.30pm – 6.30pm Summer League Indoor Comp Registration evening
4th February 4.30pm Summer League Indoor Comp Registrations close
7th February 7.00pm PNC Committee meeting
12th February 7.00pm Club Management Meeting – Club Pack pick up
15th February 6.30pm – 8.30pm PNC Board Meeting
16th February 3.00pm Team Grading & Umpire Regi Forms due
Super14 teams ONLY
19th February 7.00pm PNC ANNUAL GENERAL MEETING
20th February 6.30pm – 7.30pm Umpire Theory Workshop 1
21st February 5.30pm – 6.30pm Netball Academy Yr 7+
5.30pm – 7.00pm Umpire Whistlers Programme 1
23rd February 3.00pm Online Team Registrations & Team fees due
Super14 teams ONLY
3.00pm Online Team Grading & Umpire Regi Forms due
ALL GRADES (excl. ANZ FF Y1 – Y5)
27th February 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
28th February 5.30pm – 6.30pm Netball Academy Yr 7+
6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 1 commences
1st March 3.00pm Online Team Registrations & Team fees due – Senior Premier ONLY
6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
2nd March 8.30am Rep Umpire Applications open
5th March 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
7.00pm PNC Committee meeting
6th March 6.30pm – 7.30pm Umpire Theory Workshop 2
7th March 5.30pm – 7.00pm Umpire Whistlers Programme 2
9th March 3.00pm Online Team Registrations & Team fees due
Collegiate / U15 / Junior Y6 Grades ONLY
7.00pm Super14 Round 1 commences – Netball Manurewa
12th March 7.00pm Club Management Meeting
7.00pm – 9.00pm Umpire Workshop – Coach/Assessor “Update”
13th March 7pm – 8pm COMPULSORY Umpires Meeting (Y5+ – All grades)
14th March 5.30pm – 6.30pm Netball Academy Yr 7+
6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 2
16th March 7.00pm Super14 Round 2  – Pulman Arena
17th March 8.30am – 3.30pm Club Comp Senior Premier Teams Grading commences Round 1
10.30am – 2.00pm NETBALL EXPO & FESTIVAL DAY 1 FOOD & SUPPLIER STALLS
10.30am – 12pm ANZ futureFERNS Yr1 – Yr5 Programme Star Helpers / Coach Workshops (3 Groups = Yr 1&2, Yr 3&4, Yr 5)
12pm – 1.30pm ANZ futureFERNS Yr5 Umpire workshop 1
12pm – 1.30pm ANZ futureFERNS Yr1 – Yr5 Programme DEMO
19th March Rep Team Officials Applications open
4.30pm – 6pm Mixed Indoor Comp Registration evening
6pm – 7.30pm ANZ futureFERNS Yr5 Umpire workshop 2
20th March 6.30pm – 8.30pm COMPULSORY Coach workshop – Y6 Junior Grade Coaches

 

 

DATE TIME DESCRIPTION
21st March 5.30pm – 6.30pm Netball Academy Yr 7+
6pm – 9pm COMPULSORY Coach workshop – Collegiate & U15 Grade Coaches
6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 3
22nd March 6pm – 7.30pm ANZ futureFERNS Yr5 Umpire workshop 3
6.30pm – 8.30pm PNC Board Meeting
23rd March 3.00pm Online Team Registrations & Team fees due
Seniors, Intermediate & ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Grades
7.00pm Super14 Round 3 – Pulman Arena
24th March 8.30am – 4.30pm Netball Northern Zone AGM
8.30am – 3.30pm Club Comp Senior Premier Teams Grading Round 2
8.30am – 3.30pm Club Comp Collegiate/U15 & Junior Y6 Teams Grading Day
10.00am – 2.00pm NETBALL EXPO & FESTIVAL DAY 2 FOOD & SUPPLIER STALLS
25th March 8.30am – 4.30pm Netball Northern Zone Centre Forum
28th March 6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 4
30th March NO SUPER14 – EASTER HOLIDAYS
31st March NO CLUB COMPETITION – EASTER HOLIDAYS
4th April 6.30pm – 8.30pm COMPULSORY Coach workshop – Y7 & Y8 Int Grade Coaches
6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 5
6th April 7.00pm Super14 Round 4 – Pulman Arena
7th April 8.30am – 3.30pm Club Comp Senior Premier Teams Grading Round 3
8.30am – 3.30pm Club Comp Senior & Intermediate Teams Grading Day
10.00am – 2.00pm NETBALL EXPO & FESTIVAL DAY 3 FOOD & SUPPLIER STALLS
8th April Rep Trials Online Registrations Open
9th April 6.00pm – 7.00pm ANZ futureFERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y4 only)
6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y4 only)
10th April 6.30pm – 7.30pm Umpire Theory Workshop 3
6.00pm – 7.00pm ANZ futureFERNS Parents Induction workshop (Y5 only)
6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Coaches workshop (Y5 only)
11th April 5.30pm – 7.00pm Umpire Whistlers Programme 3
6.45pm – 7.30pm Indoor Summer League Round 6 – FINALS & PRIZEGIVING
12th April 6.00pm – 7.00pm ANZ futureFERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y5)
6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y5)
13th April 7.00pm Super14 Round 5 – Pulman Arena
14th April 8.30am – 3.30pm Club Comp Presidents Round 1 commences
All Grades (excluding ANZ futureFERNS Y1 – Y5)
15th April 10.00pm Rep Team Officials Applications close
16th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp commences Round 1
7.00pm PNC Committee meeting
17th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
18th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.30pm – 8.00pm COMPULSORY Rep Team Officials & Selectors Meeting
19th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.30pm – 8.30pm PNC Board Meeting
20th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm Super14 Round 6 – Pulman Arena
21st April NO CLUB COMPETITION – SCHOOL HOLIDAYS
22nd April 10.00pm Rep Trials Online Registrations Close
23rd April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
NO PLAY – MIXED INDOOR COMP (Arena unavailable)
7.00pm Club Management Meeting
24th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
26th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme

 

 

DATE TIME DESCRIPTION
27th April 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm Super14 Round 7 – Netball Manurewa
28th April NO CLUB COMPETITION – SCHOOL HOLIDAYS
30th April 6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp Round 2
1st May 6.00pm – 7.00pm ANZ futureFERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y5)
6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y5)
7.00pm – 8.30pm ACTIVE PHYSIO – Strapping Workshop
2nd May 6.30pm – 9.00pm PNC Rep Trials Age Groups: Y9 – U19
3rd May 4.30pm Rep Umpire Applications Close
6.00pm – 7.00pm ANZ futureFERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y5)
6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y5)
4th May 5.00pm – 9.00pm RPL Collegiate Comp Qualifying Tournament 1
7.00pm Super14 Round Semi Finals – Pulman Arena
5th May 8.00am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 (12 week) Programme commences Rnd 1
8.30am – 4.30pm Club Comp Presidents Round 2 – All Grades
12.00pm – 2.00pm Coaches Corner
11.00am DRESS PARADE / OPENING DAY CEREMONY
6th May 10.00am – 4.00pm Super14 Round Finals – Pulman Arena
7th May 6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp Round 3
8th May 6.30pm – 7.30pm Umpire Theory Workshop 4
7pm – 8.30pm ACTIVE PHYSIO – Strapping Workshop
9th May 5.30pm – 7.00pm Umpire Whistlers Programme 4
6.30pm – 9.00pm PNC Rep Trials Age Groups: Y9 – U19
10th May 7.00pm – 9.00pm Umpire Coach Assessor “Techniques 1” workshop
11th May 5.00pm – 9.00pm RPL Collegiate Comp Qualifying Tournament 2
6.30pm – 9.00pm PNC Rep Trials Age Groups: Y9 – U19 (Save Day only)
12th May 8.00am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 (12 week) Programme Round 2
8.30am – 3.30pm Club Comp Presidents Round 3 – All Grades
11.00am – 1.00pm Coaches Corner
13th May 8.30am – 2.30pm RPL Senior Competition – Qualifying Tournament 1
14th May 7.00pm PNC Committee meeting
6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp Round 4
15th May 6.00pm – 9.00pm CCA1 Coaching workshop – Player Centre Coaching
16th May 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp commences Round 1
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp commences Round 1
6.00pm – 8.00pm Rep Uniform fittings
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
18th May 6.30pm – 8.30pm Rep Uniforms Presentation evening
19th May 8.00am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 (12 week) Programme Round 3
8.30am – 3.30pm Club Comp Presidents Round 4 – All Grades
12.00pm – 2.00pm Coaches Corner
20th May 8.30am – 4.30pm RPL Senior Competition – Qualifying Tournament 2
21st May 6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp Round 5
7.00pm Club Management Meeting
7.00pm – 8.30pm Coach/Umpire Development workshop
22nd May 8.30am – 3.00pm Y5 – Y8 School Netball Tournament
6.00pm – 9.00pm CCA1 Coaching workshop – Building Effective Relationships
23rd May 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 2
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 2
7.00pm – 8.00pm Rep Parents Info workshop Y9 – U17
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
24th May 6.30pm PNC Board Meeting
7.00pm – 9.00pm Umpire Coach Assessor “Obstruction” workshop
25th May 7pm – 8.30pm RPL Senior Comp Plate Round 1 commences

 

 

DATE TIME DESCRIPTION
26th May 8.00am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 (12 week) Programme Round 4
8.30am – 3.30pm Club Comp Presidents Round 5 – All Grades (GOLD COIN DAY)
27th May All day Rep Tournament at Pukekohe (Y9 – U19)
28th May 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
6.45pm – 8.00pm Mixed Indoor Comp Round 6 – FINALS & PRIZEGIVING
29th May 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
30th May 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 3
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 3
7.00pm – 8.00pm Rep Parents Info workshop Y9 – U17
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
31st May 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
1st June NO RPL SENIOR COMP – QUEENS BIRTHDAY
2nd June NO CLUB COMP NETBALL – QUEENS BIRTHDAY
NO ANZ futureFERNS – QUEENS BIRTHDAY
6th June 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 4
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 4
7.00pm – 8.00pm Rep Parents Info workshop Y9 – U17
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
8th June 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Plate Round 2
9th June 8.00am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 (12 week) Programme Round 5
8.30am – 3.30pm Club Comp Championship Round 1 – All Grades
10.00am – 12.00pm Coaches Corner
10th June All day Rep Tournament Auckland Centre (Y9 – U19)
11th June 7.00pm PNC Committee meeting
12th June 6.00pm – 8.00pm ANZ futureFERNS Coaches Refresher workshop (Y1 – Y5)
13th June 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 5
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 5
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
14th June 3.00pm Pulman Arena Invoices distributed to Clubs
15th June 5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Promotion/Relegation match
7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Plate Round 3
16th June 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 6
All day Club Comp Championship Round 2 – All Grades
12pm – 2pm Coaches Corner
17th June All day Rep Tournament at North Harbour (Y8, Y9, U15, U17)
18th June 7.00pm Club Management Meeting
7.00pm – 8.30pm Coach/Umpire Development workshop
19th June 8.30am – 3.00pm Y5 – Y10 School Cluster Tournament
20th June 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 6
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 6
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
21st June 6.00pm – 9.00pm CCA1 Coaching workshop – Attacking Fundamentals
6.30pm PNC Board Meeting
22nd June 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Plate Round 4
23rd June 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 7
All day Club Comp Championship Round 3 – All Grades
11.00am – 1.00pm Coaches Corner
24th June All day Rep Tournament Howick Pakuranga (Y9B, U15B)
Rep Tournament at Waitakere (Y9A, U15A, U17, U19)
27th June 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 7
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 7
5.30pm – 7.30pm Photos – Reps, PNC Committee, Umpires Committee
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
29th June 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Plate Round 5

 

 

DATE TIME DESCRIPTION
30th June 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 8
All day Club Comp Champ Round 4 – All Grades (GOLD COIN DAY)
9am – 3pm Photo’s – Club/Teams with PhotoSmart
1st July All day PNC Rep Tournament (Y9, U15, U17, U19)
2nd July 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Promotion/Relegation match
4th July 7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (outdoors)
NO PLAY – CM SECONDARY SCHOOL & COLL RPL COMP
5th July 7.00pm – 9.00pm Introduction to Bench Officiating workshop
6th July 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Championship Round 1
7th July 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 9
All day Club Comp Championship Round 5 – All Grades
9.00am PNC Y9A & U15A Rep teams depart for New Plymouth
8th – 10th July All day U15 Champs New Plymouth (PNC Y9A & U15A Teams)
8th July U19 Rep team depart for Tauranga (NZ U19 Champs)
9th – 12th July All Day NZ U19 Age Group Champs – Tauranga
9th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm PNC Committee meeting
10th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
11th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (Pulman Arena)
NO PLAY – CM SECONDARY SCHOOL & COLL RPL COMP
12th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
13th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Championship Round 2
14th July NO CLUB COMP NETBALL – SCHOOL HOLIDAYS
NO ANZ futureFERNS – SCHOOL HOLIDAYS
15th July U17 Rep team depart for Palmerston (NZ U17 Champs)
16th – 19th July All day NZ U17 Age Group Champs – Palmerston North
16th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm Club Management Meeting
17th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
18th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19 (outdoors)
NO PLAY – CM SECONDARY SCHOOL & COLL RPL COMP
19th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.30pm PNC Board Meeting
20th July 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
NO RPL SENIOR COMP – NZ AGC U17
21st July NO CLUB COMP NETBALL – SCHOOL HOLIDAYS
NO ANZ futureFERNS – SCHOOL HOLIDAYS
24th July 5.00pm – 6.00pm Indoor Corporate Comp Registration Evening
6.00pm – 9.00pm CCA1 Coaching workshop – Skill Analysis
25th July 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 8
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 8
7.00pm – 9.00pm Rep Team Trainings Y9 – U19
27th July 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Championship Round 3
4.30pm Club Indoor Court (Pulman Arena) Fees due
28th July 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 10
All day Club Comp Champ Round 6 – All Grades (GOLD COIN DAY)
9am – 3pm Photo’s – Club/Teams with PhotoSmart
29th July All day Counties Manukau Inter Centre Rep Tournament
Netball Manurewa (Y9A, U15, U17, U19)
1st August 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 9
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 9
3rd August 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Championship Round 4
DATE TIME DESCRIPTION
4th August 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 11
All day Club Comp Championship Round 8 – All Grades
5th August 10.00pm Indoor Corporate Comp Registrations & Fees due
6th August 7.00pm PNC Committee meeting
8th August 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 10
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 10
7.00pm – 8.00pm Rep Uniforms & Equipment return
10th August 7.00pm – 8.30pm RPL Senior Comp Championship Round 5
11th August 8.15am – 10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme Round 12
10.30am ANZ futureFERNS Y1 – Y5 Programme PRIZEGIVING
All day Club Comp Championship Round 8 – All Grades
13th August 7.00pm Club Management Meeting
14th August 6.00pm – 9.00pm CCA1 Coaching workshop – Team Culture
15th August 4.30pm – 6.30pm Counties Manukau Secondary School Comp Round 11 FINALS
5.30pm – 7.00pm Collegiate RPL Comp Round 11 FINALS
17th August 6.00pm – 10.00pm RPL Senior Comp Finals hosting event
6.00pm – 10.00pm RPL Senior Comp Champ Finals & Prizegiving
18th August All day Club Comp Championship Round 9 – All Grades
19th August ANZ SUMMER FERNS Y1 – Y6 Programme Regi & Fees due
22nd August All day International Secondary School Competition
23rd August All day International Secondary School Competition
6.30pm PNC Board Meeting
24th August All day International Secondary School Competition
25th August All day Championship Round 10 – LAST DAY OF PLAY ALL GRADES
28th August 5.30pm – 6.30pm Indoor Summer League Comp Registration Evening
1st September 11.00am Junior Grade Prizegiving
12.00pm Intermediate Grade Prizegiving
1.00pm Collegiate/U15 Grades Prizegiving
3.00pm Special Awards
2nd September 10.00pm Indoor Summer League Comp Registrations & Fees due
3rd September 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 1 commences
4th September 6.00pm – 7.00pm Umpire Fitness Testing
6.00pm – 7.00pm ANZ SUMMER FERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y6)
6.00pm – 8.00pm ANZ SUMMER FERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y6)
10th September 7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 2
11th September 6.30pm – 8.30pm PNC Staff & Committee Meeting – Season Debrief & Planning
12th September 6.30pm – 8.30pm PNC Staff & Committee Meeting – Season Debrief & Planning
13th September 6.00pm – 7.00pm ANZ SUMMER FERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y6)
6.00pm – 8.00pm ANZ SUMMER FERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y6)
17th September 5.30pm – 7.00pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 1 commences
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 3
18th September 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Game Analysis
19th September 5.00pm – 6.00pm Indoor Mixed Comp Registration Evening
6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Developing Physical Capability
20th September 6.30pm PNC Board Meeting
6.00pm – 7.00pm ANZ SUMMER FERNS Parents Induction workshop (Y1 – Y6)
6.00pm – 8.00pm ANZ SUMMER FERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y6)
23rd September 10.00am – 1.00pm CCA2 Coaching workshop – Defence
1.00pm – 4.00pm CCA2 Coaching workshop – Shooting
10.00pm Indoor Mixed Comp Registrations & Fees due
24th September 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 2
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 4
26th September 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Mental Skills

 

 

 DATE TIME DESCRIPTION
1st October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
NO Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme – SCHOOL HOLS
5.30pm – 6.30pm Indoor Fast5 Comp Registration Evening
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 5
2nd October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 1 commences
3rd October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
4th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round 4
5th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
7th October 10.00pm Indoor Fast5 Comp Registrations & Fees due
8th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
NO Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme – SCHOOL HOLS
7.00pm – 8.00pm Indoor Corporate Comp Round FINALS & PRIZEGIVING
9th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 2
10th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
11th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
12th October 8.30am – 1.00pm School Holiday Programme
15th October 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 3
16th October 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Centre Pass
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 3
17th October 6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp Round 1 commences
18th October 6.30pm PNC Board Meeting
22nd October NO Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme – LABOUR DAY
23rd October 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Circle Work
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 4
24th October 6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp Round 2
25th October 6.00pm – 7.00pm Fast5 Comp Umpire workshop 2
29th October 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 4
30th October 6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 5
31st October 6.00pm – 8.00pm ANZ SUMMER FERNS Star Helpers/Coaches workshop (Y1 – Y6)
6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp Round 3
1st November 5.30pm – 6.30pm Fast5 Comp Umpire workshop 1
4th November 10.00am – 1.00pm CCA2 Coaching workshop – Selecting
1.00pm – 4.00pm CCA2 Coaching workshop – Planning
5th November 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 5
6th November 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Through Court
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 6
7th November 6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp Round 4
7.30pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp commences Round 1
12th November 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 6
13th November 6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 7
14th November 6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp Round 5
7.30pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp Round 2
19th November 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 7
20th November 6.00pm – 9.00pm CCA2 Coaching workshop – Tournament Planning
6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 8
21st November 6.45pm – 7.30pm Indoor Mixed Comp FINALS & PRIZEGIVING
22nd November 7.00pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp Round 3
6.30pm PNC Board Meeting
26th November 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 8
27th November 6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 9
28th November 7.00am – 9.00am Volunteers Xmas Breakfast (invitation only)
7.00pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp Round 4
DATE TIME DESCRIPTION
1st December 9.30am – 10.30am Netball Academy Y9
10.30am – 11.30am Netball Academy U15
11.30am – 12.30pm Netball Academy U17+
3rd December 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Round 9
4th December 6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp Round 10
5th December 7.00pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp Round 5
10th December 6.00pm – 7.15pm Y1 – Y6 ANZ SUMMER FERNS Programme Rnd 10 & PRIZEGIVING
11th December 6.30pm – 8.30pm Indoor Summer League Comp FINALS & PRIZEGIVING
12th December 7.00pm – 8.30pm Indoor Fast5 Comp FINALS & PRIZEGIVING
13th December 6.30pm – 9.30pm Board Meeting
15th December 9.30am – 10.30am Netball Academy Y9
10.30am – 11.30am Netball Academy U15
11.30am – 12.30pm Netball Academy U17+
21st December 4.30pm PNC Office closes for Xmas
7th – 11th Jan 2019 8.30am – 1.30pm PNC Office reopens part time
7th – 11th Jan 2019 8.30am – 1pm School Holiday Programme
14th January 2019 8.30am – 4.30pm PNC Office reopens full time

 

 

For more information regarding Reps, Umpire & Coach Development opportunities at PNC, please refer to the following documents on the PNC website:

View/Download a printable version of the Key Dates Calendar 2018